Meranie spotreby stlačeného vzduchu
Pridané: 8.1.2018 17:00:20 Počet zobrazení: 7038
08 Január 2018
Meranie spotreby stlačeného vzduchu sa ukazuje jedinou možnosťou ako navrhnúť správny výkon kompresorovej stanice.
V posledných rokoch prebieha v našom priemysle rýchla náhrada zastaraných piestových kompresorov kompresormi skrutkovými. Často sa však zabúda na to, že samotná náhrada zastaraného stroja moderným rieši problém úspory nákladov len čiastočne.
Dnes, keď je k dispozícii jemne odstupňovaná rada skrutkových kompresorov rôznych výkonností, je možné každú kompresorovú stanicu vybaviť strojmi tak, aby výroba stlačeného vzduchu bola vždy zaisťovaná strojmi s optimálnou výkonnosťou. Pre návrh kompresorovej stanice je preto potrebné poznať diagram spotreby stlačeného vzduchu.
Pri projektovaní nových prevádzok je tento diagram súčasťou projektu a zostavuje sa na základe podkladov o spotrebe stlačeného vzduchu jednotlivých zariadení s ohľadom na predpokladané straty a súbežnosť a vyťaženosť činností jednotlivých zariadení. Pri rekonštrukciách kompresorových staníc je však veľmi často skutočná spotreba stlačeného vzduchu hodnotou úplne neznámou a odhaduje sa na základe predpokladanej výkonnosti starých kompresorov. Preto by úvahy o rekonštrukcii systému stlačeného vzduchu mali začať zostavením diagramu spotreby stlačeného vzduchu, a to vrátane kvantifikácie strát v rozvodoch.
Najrýchlejšou cestou, ako potrebné informácie získať, je previesť meranie spotreby stlačeného vzduchu na výstupe z kompresorovej stanice alebo na vstupe do technológie ( napr. každej výrobnej haly ). Toto meranie sa obvykle prevádza po dobu jedného týždňa a výsledkom je séria tzv. snímkov pracovného dňa. Pre zistenie strát stlačeného vzduchu potom postačí ponechať v chode kompresorovú stanicu v čase, keď sa v podniku nepracuje.
Princíp monitorovaného merania prietoku stlačeného vzduchu.
Prístroj zaznamenáva normalizovaný prietok pracovného stlačeného vzduchu podľa kalorimetrického meracieho princípu (normalizovaný prietok podľa ISO 2533, t.j. prietok pri 1013 hPa, 15 °C a 0 % r.v. Vďaka malým rozmerom meracieho senzora je pokles tlaku zanedbateľný (typický 1 mbar).
Meracia trať sa inštaluje za sušičom stlačeného vzduchu bližšie ku odberateľovi. Inštalácia pred servisnou jednotkou je taktiež možné. (Ak je pre odberateľa používaný olej, prístroj sa musí inštalovať pred lubrikátorom). V strede štítku je respiračný filter, ktorý chráni interiér krytu pred kondenzáciou. Vzhľadom na možnosť merať v obidvoch smeroch, prístroj možno použiť v kruhovom zapojení. Aktuálny smer prietoku je vyhodnotený osobitným detektorom smeru prietoku a prenášaný do PLC. Hodnoty tak možno pričítavať alebo odčítať v PLC podľa smeru prietoku.
Pre zaistenie špecifikovanej presnosti merania, sa musí dodržať nasledujúce požiadavky. - dodržať definované dĺžky na vstupe/výstupe (rovné úseky potrubia). - zaistiť konštantný prietok počas doby. Pre zníženie možného rušenia ( turbulencií) na vstupe je vhodné ho doplniť o ďalší rovný úsek “stabilizačného potrubia B “ Použitá meracia trať pre meranie prietoku stlačeného vzduchu je tvorená dvoma priamymi úsekmi potrubia v dĺžke 1,5 m - stabilizačné potrubie DN50, primárnym prvkom - kalibrovanou meracou clonou Compressed air counter s vyhodnocovacou jednotkou.
Na záznam dát je použité záznamové zariadenie s displejom. Toto riešenie zaznamenáva dlhodobo prúdový signál z prevodníkov. Záznamník sa pripája na napájacie vedenie prúdovej slučky a dlhodobo monitoruje zmeny výstupného prúdu. Namerané údaje možno na mieste merania vytlačiť pomocou IR tlačiarne alebo preniesť do PC pomocou softwaru ComSoft.
Na programovanie merania a odčítanie dát zo záznamového zariadenia sa použivá software ComSoft Profi. Meranie je spracované do písomnej formy. Namerané dáta sú uložené na CD , ktorý je súčasťou technickej správy.